Marmaris Coğrafyası

Marmaris’in Coğrafyası

Marmaris'in Coğrafi Özellikleri : Muğla Büyükşehir’e bağlı Marmaris’in batısında Reşadiye Yarımadası ve Kerme Körfezi,doğusunda Balan Dağı,kuzeyinde Ula,Karadağ ve Günlük Tepeleri ile güneyinde Akdeniz ile çevrilidir.Körfezin önünde kıyıya ince bir dille bağlı olan Adaköy, onun önünde Bedir Adası, Keçi Adası ve Güvercin Adası bulunur. Kentin en eski kısmı denize doğru uzanmış bir tepe üzerine kurulu olan Kale Mahallesidir.

Marmaris daha sonra eteklere doğru ve kıyı boyunda gelişmiştir.Akdeniz iklimi nedeniyle çok nemli bir havaya sahiptir. Marmaris’in nemli havası nedeniyle sadece yaz aylarında değil,diğer aylarda da denize girilmektedir.

Denizle bütünleşen çam ormanlarına sahip muhteşem koylarıyla, dört tarafını çevreleyen Milli Parkı’yla, mavi bayrakla donatılmış plajları ve berrak deniziyle Marmaris Akdeniz ve Türkiye turizminin önemli merkezlerinden birisidir.

Marmaris’in konumu itibariyle diğer merkezlere,tarih ve doğa kokan güzelliklere ulaşılması kolaydır.Dalaman Havaalanı bir saat kadar uzaklıktadır.Rodos ise sadece 45 dakika uzaklıktadır.Gezip görmek istediğiniz yerleri katılacağınız turlarla bir gün içinde gezebilir,akşam tekrar Marmaris’ döndüğünüzde muhteşem tatilinize devam edebilirsiniz.

arama : marmaris’in coğrafyası,marmaris coğrafi konumu,marmaris coğrafya